Draugystė

Fabulous, London, Feb 2019

“Labas”, – rašau prieš kelis mėnesius matytam draugui, – „siūlau prasistumdyti dienotvarkę, nes mums neišvengiamai reikia pasimatyti.“

„Kodėl?“, – skubiai atrašo, – „Tikiuosi viskas tvarkoje?“

„Viskas – tvarkoje, tačiau, jei artimiausiu metu nesuplanuosime pasivaikščiojimo su puodeliu kavos, turiu nuojautą, kad iš mūsų draugystės liks tik pažintis.“

Žinojau, kad sugrįžus į Londoną teks atsiraityti rankoves bandant atstatyti per kelis metus kiek apgriuvusius santykius. Todėl kantriai derinau pasimatymus savaites į priekį, keičiantis planams supratingai kartodavau c‘est la vie ir stengdavausi prisitaikyti, keliaudavau per zonas, šviesmečius nuo komforto, kol supratau, gerokai pralošinėjanti užimtumo rungtynėse.

 • Jie net nenutuokia, kad perėjau visus šio žaidimo lygius, – pauzė, – už-si-mer-kusi.
 • Nemanau, kad tai sąmoningas elgesys, – jis vis dar tikti, kad gerumas yra žmonių pradas.
 • Atsipeikėk! – nutraukiu ir jaučiu, kaip viršugalvyje pradeda kaltis ragai, – Negaliu patikėti, kad praradau budrumą ir leidau kitiems švaistyti mano neįkainojamą laiką.
 • Ne-į-kai-no-ja-mą, – užverčia akis, o tada ir knygą, – gali išjungti šviesą?
 • Dabar? Dabar?!
 • Dabar, – apsisuka ant šono, – dramatizuoji be pagrindo.
 • Paklausyk paklausyk… – prašau pažeminusi toną keliais decibelais, kad gaučiau dar minutę dėmesio.
 • Taip? – tiesiai į spąstus.
 • Tarkime, kad visi išties užsiėmę, – pauzė, – ir, jei tai tiesa, kuo?
 • Planuoja pastoti, ruošiasi gimdyti arba jau augina vaiką(-us), planuoja pasiimti, stengiasi išmokėti paskolas arba remontuoja neseniai įsigytus būstus, telkiasi į karjerą arba keičia profesinę sritį, dar dešimt metų ir visi rūpinsis sergančiais tėvais/…
 • …/ kuo toliau, tuo blogiau. Žinai, jei taip gyvenčiau, tai tik ir laukčiau progų ištrūkti, – išjungiu šviesą, – Kažkodėl manau, kad visi paprasčiausiai apsimetinėja arba really suck at the time managment.

Seniau galvojau, kad romantiniai santykiai yra darbas. Ilgainiui paaiškėjo, kad ir draugystė – komandinis projektas, o žongliruoti abejais – energijos ir gabumų reikalaujantis užsiėmimas.

Tarsi modernus šokis, atskleidžiantis žmogaus individualumą ir unikalumą per kūno judesius, draugystė yra choreografija. Ir kartais atrodo, kad neturiu nei taisyklingos laikysenos, nei lankstumo, nei ritmo pojūčio, o labiausiai ištvermės reikalingos atliekant sudėtingas scenas, reikalaujančias partnerių pajautos. Šiuolaikinio šokio technika skatina kurti veiksmus remtis išgyvenimais, emocijomis ir nuotaika, tik dar labiau apsunkindama improvizacijas.

…with a record selection and the mirror‘s reflection I‘m dancin‘ with myself. *

Trečiąją dešimtį praleidau ieškodama, stengdamasi išlaikyti arba susigrąžinti berną, ketvirtąją dešimtį ieškau, stengiuosi išlaikyti arba susigrąžinti draugus ir suprantu, kad principas tas pats, tik draugų raudona suknele ir subtiliai kekšišku elgesiu neprisiviliosi. Tačiau, jei neatsako į žinutes arba maivosi ir vaidina neprieinamą, pažodinis vertimas – jums ne pakeliui.

Kaip ir nepavykusių romantinių santykių, taip ir nepavykusios draugystės nereiktų priimti asmeniškai, kaip pavyzdžiui: veikiausiai esu per stora, gal jam/ jai patinka didesnė krūtinė, gal nežinojimas, kas nušovė Kennedy byloja apie mano neišprusimą?

Veikiausiai susitikote netinkamu laiku, gal netinkamoje vietoje? Gal nesutapo interesai? Arba ilgainiui nutolote vienas nuo kito? Kartais būna, kad suartėjote dėl netinkamų priežasčių, tarkim ieškojote naudos (romantiniuose santykiuose naudos atitikmuo yra sekas arba finansinė parama, jei vienas ieško sekso, kitam reikia pinigų, tai jau prostitucija). Dažniausiai įstringame situacinėse draugystėse, kurios turi galiojimo laiką ir reikalauja neapsakomai daug energijos, jei visgi nusprendžiama tęsti draugystę po termino pabaigos. Darželio, vaikystės kiemo, mokyklos, vasaros stovyklų, rečiau universiteto, buvusių darboviečių, darbo projektų, sporto klubo, kurio abonementas baigėsi prieš du metus ir pan. Tokiose draugystėse labai sunku augti, kaip ir santykiuose nuo mokyklos laikų, kokie mąstantys žmonės nori visą gyvenimą išlikti high school sweethearts?..

Ir long distance draugystės reikalauja velniškai didelių pastangų, tačiau the good thing is, jei pavyksta – you know it‘s the real shit.

* Billy Idol „Dancing With Myself“ (1982)

By Marija Djačenko

Rašau. Kartais. Retai. Visada apie tai, kas man rūpi, dažniausiai - apie tai, ko nesuprantu. Ir tik įkvėpta mūzos. Tie, kurie sako, kad mūzos laukti – neverta, rašo už pinigus. O, tai jau – darbas.